ANAMUR TİCARET VE SANAYİ ODASI
ÇAĞRI MERKEZİ 0324 814 10 50
Mersin
Mersin
Mersin
Mersin

ANAMUR TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURULUR

03.47.2021 11:47 eklendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz , Odalarımız ve Borsalarımızın katkıları ile Nefes Kredisi kampanyası yeniden başlatılmıştır.


Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun TORUNOĞLU tarafından yapılan açıklamada ; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz , Odalarımız ve Borsalarımızın katkıları ile Nefes Kredisi kampanyası yeniden başlatılmış olup,

 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak ve Covid-19 salgınının işletmeler üzerindeki etkisini hafifletmek  üzere geçtiğimiz dönemlerde odalarımız/borsalarımızın değerli katkıları ile başarıyla gerçekleştirilen Nefes Kredisi projesi tekrar başlatılmıştır. Projeye ilişkin protokol Kredi Garanti Fonu ve bankalar ile imzalanmıştır. Protokol imzalanan bankalar, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası'dır.

 Odamız Üyelerine Daha hesaplı ve Ucuz Finansman sağlayabilmek için , Anamur Ticaret ve Sanayi Odamız Mevduatından Türkiye Vakıflar Bankası Anamur Şubesine , Türkiye İş Bankası Anamur Şubesine , Garanti Bankası Anamur Şubesine ve Akbank Anamur Şubesine Kaynak aktarılarak, 18 ay vadeli Blokeli hesap açılmıştır.

 Bu çerçevede, Odamız üyeleri, bahsi geçen bankaların ilimiz veya ilçelerimizdeki şubelerinin tamamından başvuruda bulunarak kredi kullanabileceklerdir. Projeye ilişkin diğer detaylar aşağıda belirtilmektedir:

 

  • Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olacaktır. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık % 17,50'dir.
  • Protokol imzalanan bankalar KGF'ye ödenecek %0,03 (onbinde üç) kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.
  • Krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımını yapan banka tarafından kontrol edilecektir.
  • Odamızca Daha fazla üyemizin krediden faydalanabilmesini temin etmek maksadıyla işletmelere azami -50.000,00.-TL (Ellibintürklirası) Nefes Kredisi verilmesi kararlaştırılmış ve Odalar Birliğimize bildirilmiştir.
  • Üyelerimizin krediye başvurabilmesi için öncelikle Odamızdan açıklama olarak "Nefes Kredisi başvurusu içindir." ibareli faaliyet belgesi alacaklardır.(Bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir.) Odalar Birliğimizce proje başlangıcı 06.2021  olarak belirtilmiş olup , 01.06.2021 tarihinden önce verilen faaliyet belgeleri geçersiz olacaktır.
  • Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sağladığı destekle KGF'ye ait olacaktır. Oda ve borsalarımızca bloke edilen mevduat teminat kapsamında olmayacaktır. Kredi değerlendirme sürecinde Birliğimiz ve Odamız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.
  • Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecektir. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir.

        2021 Nefes Kredisinin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.